E-MELD Homepage Wayne State University Homepage Eastern Michigan University Homepage


Program


     Wednesday, July 14 (WSU, David Adamany Undergraduate Library (UGL), 1:00 - 5:00 pm)

  1:00 - 5:00 pm Advance Meeting I  
E-MELD PIs
  6:00 pm Out to Dinner

     Thursday, July 15

  8:30 - 9:00 am Coffee for PI meeting
  9:00 - 12:00 pm Advance Meeting II  (Hotel St. Regis)
E-MELD PIs

  2:00 pm E-MELD Workshop begins (Hotel St. Regis, New Center Room 125)
  2:00 - 2:15 pm Welcome & Introductions (Hotel St. Regis, New Center Room 125)
Helen Aristar-Dry (Eastern Michigan U)
  2:15 - 3:15 pm The E-MELD Project I (Hotel St. Regis, New Center Room 125)
Anthony Aristar (Wayne State U)
     E-MELD Goals & 2004 Update
Terry Langendoen (U of Arizona) & William D. Lewis (California State U, Fresno)
     The GOLD Ontology
  3:15 - 3:30 pm Break
  3:30 - 4:30 pm The E-MELD Project II (Hotel St. Regis, New Center Room 125)
Laura Buszard-Welcher (Wayne State U) & Veronica Grondona (Eastern Michigan U)
      Implementing Best Practice (BP) with Legacy Materials [Abstract]
Helen Aristar-Dry (Eastern Michigan U)
      E-MELD School of BP & Working Group Assignments
  4:30 - 6:00 pm Working Group Session I (Hotel St. Regis, New Center Room 125)
  7:00 pm Dinner (Union Street Restaurant, 4145 Woodward Avenue)

     Friday, July 16 (WSU, David Adamany Undergraduate Library (UGL), 9:00 am - 6:00 pm)

  8:30 - 9:00 am Coffee (UGL Special Collections Room)
  9:00 - 10:30 am Session I (UGL Community Room #3210)
Peter Wittenburg, Daan Broeder & Hennie Brugman (Max Planck Institute for Psycholinguistics)
      Databases for Linguistic Purposes  [Abstract] [HTML] [PDF] [Word]   Appendices [Word]
Gary F. Simons (SIL International), Brian Fitzsimons (U of Arizona), D. Terence Langendoen (U of Arizona), William D. Lewis (California State U, Fresno), Scott O. Farrar (U of Bremen), Alexis Lanham (U of Arizona), Ruby Basham (U of Arizona) & Hector Gonzalez (California State U, Fresno)
      A Model for Interoperability: XML Documents as an RDF Database
      [Abstract] [HTML] [PDF]
Dafydd Gibbon, Thorsten Trippel & Ben Hell (Universität Bielefeld)
      XML databases (TAMINO) for multimodal data [HTML] [PDF] [Presentation]
  10:30 - 10:45 am Break
  10:45 - 12:15 pm Session II (UGL Community Room #3210)
David Penton, Steven Bird, Cathy Bow & Baden Hughes (U of Melbourne)
      Towards a General Model for Linguistic Paradigms [Abstract] [HTML] [PDF]
Jeff Good (U of Pittsburgh)
      The Descriptive Grammar as (Meta)Database [Abstract] [HTML]
Dietmar Zaefferer (Ludwig-Maximilians-University Munich)
      Best Practice in Design Features for Databases: Catering for Competing Descriptions
     as Desideratum

  12:15 - 1:30 pm Lunch (TBA)
  1:30 - 3:00 pm Panel Discussion: Databases in Best Practice (UGL Community Room #3210)
Östen Dahl, Chair; Johanna Nichols; Edward Garrett; Michael Maxwell
  3:00 - 4:15 pm Session III (UGL Community Room #3210)
Hans-Jörg Bibiko, Martin Haspelmath & Bernard Comrie (Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology)
      The World Atlas of Language Structures: an Interactive Cross- Linguistic Database
     for Typological Research
[Abstract] [HTML]
Wallace Hooper, Douglas Parks, Damir Cavar & Paul Kroeber (Indiana U)
      Linguistic and Archival Databases at the American Indian Studies Research Institute:
     Experience, Future Directions, and Best Practice
[Abstract]
Marisa Ferrara & Steve Moran (Eastern Michigan U.):
      Review of DBMS for Linguistic Purposes [Word] [Appendix (Word)]

  4:15 - 4:30 pm Break
  4:30 - 6:00 pm Working Group Session II (UGL: Rooms TBA)

     Saturday, July 17 (WSU, David Adamany Undergraduate Library (UGL), 9:30 am - 6:00 pm)

  9:00 - 9:30 am Coffee (UGL Special Collections Room #3210)
  9:30 - 10:30 am Session IV (UGL Community Room #3210)
Donald Salting (North Dakota State U)
      Object-Marking in Bantu: implications for database building [HTML] [PDF] [Word]
Hans Nelson, Mike Manookin & Dirk Elzinga (Brigham Young U)
      A Chemehuevi Lexicon [Abstract] [HTML] [Word]
  10:30 - 10:45 am Break
  10:45 - 12:15 pm Working Group Session III (UGL: Rooms TBA)
  12:15 - 1:30 pm Lunch (Old Main: Room TBA)
  1:30 - 2:30 pm Session V (UGL Community Room #3210)
Josef Szakos (Providence U) & Ulrike Glavitsch (Swiss Federal Institute of Technology)
      Portability, modularity and seamless speech-corpus indexing and retrieval: A new
      software for documenting (not only) the endangered Formosan aboriginal languages

      [Abstract] [HTML] [Word]
Ferdinand deHaan (U of Arizona)
      On Representing Semantic Maps [Abstract] [HTML] [Word]

  2:30 - 2:45 pm Break
  2:45 - 4:15 pm Software Demonstrations (UGL: Community Room and Special Collections Room)
Emily M. Bender (University of Washington), Dan Flickinger (CSLI Stanford) &
Stephan Oepen (CSLI Stanford and Universitetet i Oslo)
     The LinGO Grammar Matrix [HTML]
Laura Buszard-Welcher (EMELD / LINGUIST List)
     FIELD [HTML] [Word]
Yu Deng and Andrea Berez (Wayne State University)
     OntoELAN
Joseph E. Grimes (SIL International and University of Hawaii at Manoa)
     Archiving Comparative Data [HTML] [Word]
Baden Hughes, David Penton & Steven Bird (University of Melbourne)
      ACLA-DB: A Database for Linguistic Fieldwork Metadata [HTML] [Word] [PDF1] [PDF2]
Baden Hughes, Amol Kamat and Steven Bird (University of Melbourne)
      OLAC Archive Metadata Quality Evaluation Tool [HTML] [Word] [PDF]
Baden Hughes, Amol Kamat and Steven Bird (University of Melbourne)
      OLAC Search Engine [HTML] [Word] [PDF]
Hans Nelson, Jarren Bodily & Deryle Lonsdale ( BYU Linguistics and English Language)
      Restructuring Morphological Output for Best Practices [HTML] [Word]
John Lowe, Michel Jacobson and Boyd Michailovsky (UC Berkeley, Rosetta Project, & LACITO)
     Interlinear Text Editor Demonstration and Project Archivage Progress Report

  4:30 - 6:00 pm Working Group Session IV (Old Main: Rooms TBA)
  6:00 pm Dinner (on your own)

     Sunday, July 18 (WSU, UGL Community Room #3210, 9:00 am - 12:30 pm)

  8:30 - 9:00 am Coffee (UGL Special Collections Room #3210)
  9:00 - 11:30 am Working Group Reports (UGL Community Room #3210)
  11:30 - 12:00 am Summary & Future Plans (UGL Community Room #3210)
Doug Whalen (Haskins Laboratories)
  12:00 - 12:30 pm Final Comments; Closing Remarks (UGL Community Room #3210)
Helen Aristar-Dry and Anthony Aristar
  12:30 Workshop ends


Program
Papers and Handouts
Participants
Instructions for Participants
Working Groups
Proceedings
Local Arrangements
E-MELD 2001 E-MELD 2002 E-MELD 2003 E-MELD Homepage